Červen 2016

Téma týdne Koupě mozku?

30. června 2016 v 21:00 | clam
No to je ale téma. Jít si koupit mozek?
Změnilo by to člověka? Jeho charakter? Jeho život? Měl by více štěstí? Myslím si, že většina jsme se svým mozkem spokojeni, prostě nepotřebujeme být chytřejší. Větší IQ vám třeba nepřinese rodinné, či osobní štěstí. Či radost že života.
Berme to, co nám život nadělil, buďme rádi, že jsme zdraví.
Co by nám přinesl ten rozum navíc? Slabomyslný by získal štěstí? Koupil by si rozum a nevěděl co s ním. Když se narodí člověk rozumově na nižší úrovni, je spokojen.
Znám hodně lidí, kteří si urputným vzděláváním zničili zdraví. A kdyby se dal rozum koupit, bylo by to podobné. Nevím, jestli jsem chápaná, ale snad má někdo stejný názor. Možná, jsem zase ujela mimo téma, ale je mi to jedno, prostě mám svůj rozum a jiný nechci. Mozek si ovšem můžeme posilovat a nenechat zakrnět. Posilovat, bez násilí, prostě bývají hranice, které nelze překročit. Vše má své meze. To je ale na jiné téma.

Rozum dostáváme do vínku a co je nám přiděleno, berme jako dar.
Takže, mozek bych si přikoupit nešla, třeba bych se z toho zbláznila..:-).
Ale jiný názor nikomu neberu.


Svatojánská noc

23. června 2016 v 13:44 | clam
Noc z 23. na 24.června - Svatojánská noc.
Se svátkem sv. Jana Křtitele jsou spojeny četné lidové legendy. Podle jedné z nich rozkvétá o svatojánské noci uprostřed lesů květ zlatého kapradí. Kdo ho najde, porozumí řeči zvířat a otevře se mu cesta k zakopaným pokladům. Babky kořenářky sbíraly tzn. svatojánské koření. Říkalo se tak devateru léčivek, které léčily, pomáhaly od zlých myšlenek a uhranutí. Na kopcích chlapci přeskakovali ohně a zapalovali košťata, někde se z kopců spouštěla hořící kola či sudy, symbolizující putování slunce.
Svatojánská noc - noc plná kouzel, magie a zázraků.Manuál?

20. června 2016 v 9:26 | clam
Manuál, návod na život. Můžete se navádět, nebo vás někdo může navádět, stejně se vrátíte do starých zaběhnutých kolejí.
Je to podobné jako novoroční předsevzetí. Budu či nebudu.
Žít podle manuálu se nedá, nalajnovat život?
Snad si říkáte, budu žít jinak, jak on či ona. Budu žít tak a tak.. Jenže jsme ovlivnění okolím, geny a povahou.

Můžete mít přání, třeba vystuduji, založím rodinu, postavím dům, budu cestovat. A život vám přes to udělá velký škrtanec.


O náš manuál pro život se starají většinou rodiče, jenže podle sebe. Tak nám to chtějí nalajnovat, podle svých představ. Svých. Jenže, že nám tím třeba ubližují jim někdy nedochází. Později třeba ten návod hledáme, ale nenajdeme.
Tak se v tom nějak zamotávám..:-)) Ale vím, že manuál na život neexistuje. Nebo ano? Tak si přečtu názory na Tématu týdne.


Lunárně s nadhledem

19. června 2016 v 5:11 | clam
Ve Valašském kalendáři je pro dnešní den napsáno. Svatí Gervázi a Protázi po loukách kopce sena rozhází. Není těch svatých nějak hodně? Ale každopádně včera tihle svatí vyvráceli i stromy. Docela pěkně foukalo. Jako by se čerti ženili...:-)))
V Lunárním kalendáři máme pro dnešek vyznačený Den otců. Proč né. Ať mají tatínkové taky svůj den. I když většině je to stejně jedno.
A Den rovnosti žen a mužů. A o tom by se mohlo dlouho diskutovat. Protože rovnost si pánové většinou nepřipouští. Žena nepatří za volant, ale k vařešce, že jo...:-) Ale tohle by se mohlo objevit jako Téma týdne. Jestli se už o tom tady nediskutovalo v minulosti.
Ale ještě se podívám co radí Lunární kalendář zahradníkům.
V zahradě.
Pařiště docela odkrývati, zeleniny vesměs okopávati a plíti, vysévati podzimní hrách, kapustu, špenát, petržel aj. Pronásledovati motýly, zejména bělouše. Tak tohle představa pronásledování mě dobře naladila.
Anglické přísloví, které je u dnešního dne napsáno: I lev musí odhánět mouchy. Ale není to myšleno na bělásky, že jo.Jen tak...

17. června 2016 v 8:31 | clam
Tak tenhle obrázek níže, mě motivoval založit novou rubriku. Jen tak...
Někdy člověk bloudí myšlenkami a má potřebu komunikovat. Tak proč se nevypsat tady na blogu? Když není nablízku živá duše..:-)
Zatoužili jste někdy po takovém bydlení, které je zobrazeno na obrázku? Na útěk z civilizace? Já často, jen jsem chtěla sedět někde vysoko v horách a koukat na svět z výšky. Do nížiny, nebo do dálky, kde by byly vidět v dáli třeba hory, nebo města... Sama. Ale mít poblíž lanovku a sjet za lidem, když po tom zatoužím.
Na obrázku je liana, lano. A krásné bydlení otočeno k lesu, nebo spíše zahradě. Možná je to začátek velkého pole. Tak bych mohla dění z výšky pozorovat.
A z druhé strany domečku je výhled na MOŘE. A možná bych viděla východ, nebo západ slunce.. tu krásu. Kdo ví?
A snít a mít představy. O životě v moři a z druhé strany o tom našem životě. Dva rozdílné světy a přece si tak podobné.
V anketě mám otázku, chcete.li žít na pustém ostrově.
Není to můj případ. Mám život i lidi ráda, prostě toužím někdy /často/ být sama. S možností návratu. Z ostrova by se mi špatně vracelo...:-)))) a pocit, že třeba už nikdy neuvidím místa, které mám ráda a hlavně své blízké, svou rodinu, bych neunesla.
Ale každý jsme jiný.
Tak, kafe dopito a jdu do života. A zase příště.. jen tak.

Z kalendáře

14. června 2016 v 6:45 | clam
Světový den dárců krve.
Velmi si vážím lidí, kteří darují nejen krev a zachrání tím druhému třeba život. ♥
Ale kouknu do kalendáře, na rady léty prověřené. S nadhledem. Věřte, nevěřte.
Takové květy bezinky smažené v palačinkovém těstě zaručeně neuškodí. A osvěží taky lístečky meduňky, máty nebo květy bezinky vložené do džbánu a zalité studenou vodou. Nechte stát do druhého dne. Z květů bezinky se vyrábí i výborná limonáda.
Než se třeba dáte do výroby těchto nápojů, vypijte po ránu velkou sklenici vlažné, nebo teplé vody nalačno. Povzbudíte tak všechny tělesné funkce.
A při odpočinku v sedě, pokládejte nohy do výšky. Sprchujte nohy studenou vodou. Žilám nesvědčí dlouhé stání ani sezení. Při bolesti hlavy ponořte ruce po předloktí na několik minut do ledové vody.
Prevencí proti křečovým žilám je zinek. Potraviny bohaté na zinek: mořské plody, maso, celozrné pečivo, cibule, slunečnicová a tykvová semínka. Jezte taky pohanku, příznivě ovlivňuje cévy a pomáhá při léčbě hemeroidů.
Takže si jdu teď dát sklenici čisté vody a půjdu do života.
červen

1. června 2016 v 11:13 | clam
V červnu je podle tradiční čínské medicíny potřeba posilovat tenké střevo. Tenké střevo je část trávicí trubice mezi žaludkem a tlustým střevem asi 5 - 6 metrů dlouhé a 3 - 3,5cm široké a je hlavním místem, kde dochází k trávení a vstřebávání potravy. Bolest kolem pupku naznačuje podráždění střev. Taky větší počet řídkých stolic, často s krví a hlenem, nebo úbytek na váze.
Prevence a léčba.
Kromě pravidelného pohybu a dostatečného pití, nejlépe čisté vody, jezte potraviny s větším podílem vlákniny, zakysané mléčné výrobky, živé jogurty, brynzu, neošetřené sýry. Podrážděná střeva uklidní potraviny obsahující škroby: ovesná kaše, rýže, brambory, těstoviny, mrkvové polévky, jablečné pyré.
Na poruchu funkční činnosti tenkého střeva má vliv také stres.
Nezbývá mi zase jen doporučit vycházky do přírody, protože červen je měsíc rozkvetlých luk, přicházejícího léta a nejdelších dní. Kvetou lípy a dozrávají třešně. Většina pěvců vyvádí svá mláďata. Dnes je Mezinárodní den dětí. Projděte se s dětmi třeba městským parkem, naučte je milovat přírodu. Taky můžete hledat studánky a podívat se, jsou.li vyčištěné. Včera byl den Otvírání studánek...:-))
Večer si uvařte čisticí čaj bylinkáře Pavla Váni.
Nať vřesu, kopřivy, dvouzubce a list břízy smícháme. Polévkovou lžíci směsi zalijeme 0,25l vařící vody a necháme v přikryté nádobě vyluhovat 15 minut. Scedíme a neslazené pijeme 2x denně.