Květen 2016Spokojený život

30. května 2016 v 21:42 | clam
Téma týdne.
Spokojený život je částečně ovlivněný naší povahou. A taky každý o spokojeném životě máme svou představu.
V mém případě, jsem si musela svůj spokojený život několikrát vybojovat. I za cenu toho, že jsem někomu ublížila. Snad mi bylo prominuto. A byla jsem pochopena.
Psát sem svůj životní příběh nehodlám, ale vím, že můj spokojený život se může změnit. Třeba vlivem nemoci, neštěstí... a tak budu muset zase bojovat. A taky hlavně zase sama se sebou. A mít sílu. Protože můj spokojený život, je ovlivněný i spokojeností mé rodiny.
Svátek sousedů

27. května 2016 v 17:19 | clam
A zase je důvod slavit..:-).
V našem kalendáři je tento svátek vyznačen od roku 2001. Vznikl o dva roky dříve v Paříži, s úmyslem utužovat dobré sousedské vztahy.
Nápad celkem dobrý, ale to utužování nějak mizící.
Utužujte sousedské vztahy se sousedem z horního patra, který vám umyté okno vyzdobí cákanci po nevyždímaném prádle, či po vánocích vyhodí z okna vánoční stromek, který přistane na vašem balkoně.
Na vesnici je to třeba o zahrádce, kdy si soused zajde stěžovat, že se právě chystal ke spánku a vy sekáte trávu.
Málo, velmi málo, dovedou sousedé spolu komunikovat, třeba grilovat, pomáhat si, radit si a hlavně se tolerovat. Na sídlišti sedí ve své králikárně a na vesnici si zaplocují baráčky tak, aby nebylo na ně vidět.
Tak jak utužovat?
V Paříži možná v budoucnosti tento "svátek" zruší. V této migrační době se mi tenhle svátek zdá neuskučitelný. Ale to jsem zabloudila někde jinde.Pomněnkový den

25. května 2016 v 10:06 | clam
Den ztracených dětí... děsná představa pro každého rodiče.
Kromě pomněnkového dne, je dnes taky Ručníkový den, Den Afriky. Podrobnosti se dají najít na Wiki a mně se zdá, že nebude dlouho trvat a kalendář bude přeplněný všemi těmito dny. I když na druhou stranu, je třeba lidem připomínat některé události, které nám v dnešním divokém světě unikají.
Podívám se ještě do kalendáře.
Křečové žíly - prevencí proti křečovým žilám jsou potraviny, které obsahují flavonoidy, jež zpevňují stěnu žil. Zdrojem je černý rybíz, třešně, švestky, meruňky, hroznové víno, šípky, paprika, červené víno a bílá vnitřní kůra citrusů. Takže vše dostupné. A taky pro krásu i pro zdraví je doporučeno lehnout si na zem a nohy opřít kolmo o stěnu.
Zdravé, čisté a pěkně upravené nohy jsou vaší vizitkou, stejně jako ruce. Občas si po koupeli vetřete do chodidel větší množství krému nebo oleje a natáhněte na noc vlněné ponožky, kůže během noci zvláční. A vzpomínám si na článek na Novinkách, kde doporučovali na noc do ponožek pokrájenou červenou cibuli. No, věřte, nevěřte. Ale máme na chodidlech i na rukou reflexní body, které jsou spojeny s různými našimi orgány. A masáži či přitlačováním těchto bodů, zastavíte třeba bolest, která vás trápí. A za sebe snad doporučím chůzi naboso. Hlavně v přírodě, třeba při hledání pomněnek.

Pravda? Téma týdne

19. května 2016 v 22:18 | clam
Téma týdne : Je to na internetu, musí to být pravda.
Vložím sem citát:
Žijeme ve zvláštních časech, kdy mladí i staří jsou vzdělávání ve lži a ten, který se odváží říkat pravdu, je nazýván šílencem či bláznem. Plato'n... řecký filozof, pedagog a matematik 427 př.n.l. - 347 př.n.l.
A to o internetu neměl tušení, jakpak by se asi vyjádřil dnes?

Nevěřím internetu. Denní zprávy kterými jsme zásobování, se mění k obrazu "svému" a mají k pravdě daleko.
Reklamy na zaručené prostředky, které vám usnadní práci, či pomohou od potíží, jsou jen komerční záležitost.
Na různých diskusích se lže, až se od klávesnic práší. A když si třeba chcete demokraticky vyjádřit svou pravdu, je vám smazána. Protože přece pravdu má admin, který si to řídí. A tak se místo diskutování vytváří napadání či sprostota, která snad zvyšuje sledovanost. Ale potvrzuje slova onoho řeckého filozofa.
Tak je správné psát pravdu a být za šílence? ČI BLÁZNA?
Zakončím to citátem:
Daniela Fischerová : Kdo lže, je duševní mrzák.
A když to vemu od "hora", kdy nevěřím našim politikům, či jiným mocným tohoto světa ani dobrý den a pohlédnu i na ty běžné diskuse na internetu, musím napsat. Patřím mezi vás. A Bůh s námi, se všemi. Teda jestli existuje. Jmenuji se Milada?příroda léčí

18. května 2016 v 14:03 | clam
Podělím se s vámi o pár rad z kalendáře. Vím, jde to najít vše na netu, ale když už jsem se na to dala, na výpisky z Lunárního kalendáře, tak si jej s vámi prohlédnu až do konce.
Sběr léčivých rostlin.
Hluchavka, heřmánek, jahodník, kakost, kokoška, kontryhel, mochna, pampeliška, podběl, prvosenka, řepík, sedmikráska, vachta, violka, vlaštovičník.
Stromy a keře.
Borovice, bříza, hloch, jabloň, jírovec, meruzalka, vrba.
Přiznám se, nemám tušení jak většina vypadá, ale jak píšu, dá se to vše najít.
Příroda nyní nabízí mladé květy bezinky a taky mateřídoušky. Je doba chřestu, udělejte si chřestovou kůru, jezte ho co nejčastěji. Má příznivý vliv na ledviny, je močopudný a odvodňuje. Svařte vodu s cukrem, po vychladnutí přidejte nakrájené citrony a květy černého bezu, zavažte a nechte týden stát. Přeceďte, stočte do lahví, uchovávejte v chladu.
Nezapomínejte na heřmánkový čaj, léčí. Vzpomínám si i na napařování, při nachlazení.
Takže, ještě dám babskou radu z kalendáře na povzbuzení ledvin : natírejte se v místech, kde jsou ledviny, slivovicí. Hm, tato léčivka je výborná i při vnitřním použití. Zajisté s Mírou.
A svou vyzkoušenou radu. Je dobré si doma pěstovat aloi. Při popáleninách, si postižené místo potírejte šťávou z listu aloe. Ochladí a zaručeně pomůže. Při větším popálení logicky potírejte delší dobu.


Kalendář radí

15. května 2016 v 12:38 | clam
Kdysi jsem toužila po malém pozemku, zahrádce. Kde bych zasela a okopávala a sklízela. Jenže léty jsem zjistila, že k tomu musí mít člověk vztah. Zahrádka, pro někoho koníček. Nutností snad už ne, většinou se dá vše od zeleniny, ovoce, květin koupit.
Zahrada je však taky práce. A zahrada vám vaši péči vrací. A není to jen o těžké práci, ale i o znalostech. Vědět kdy, kde a co zasít a pěstovat.
I v Lunárním kalendáři jsou rady pro hospodáře, zahradníky.
V květnu : Okopávati a plíti všechny záhony se zeleninami, vysévati, co posud nevyseto, okurky vysazovati, salát a řekvičky sázeti a nové síti. Housenky bedlivě sbírati, chrousty ubíjeti a vši obírati.
Možná tehdy nebylo tolik klíšťat, přidala bych : POZOR NA KLÍŠŤATA ! A ohledně chroustů píše Valašský kalendář: Mnoho chroustů v máji - dobrý rok.
Tak ať je dobrý.. nejen na zahradě.Květinový den

11. května 2016 v 7:50 | clam
Dnes je podle Lunárního kalendáře Květinový den Usmívající se.
Babiččina zahrádka plná konvalinek a jiných voňavých květin. Příjemné ranní procitnutí.
Babička žila na vesnici a ta zahrádka tam je pořád udržovaná, tak jako domeček. I když je už dnes neobydlený. Ze zahrádky je výhled na čapí hnízdo, kde každoročně přilétají čápi. Jsou i letos tam a snaží se o založení rodinky.
Na nedalekém políčku se taky dějí změny, jako děti jsme si hrály tam. Vite jak chutná šťovík? V nedalekém lesíku jsme vyhlížely srnky a držely se za ústa, abychom je nevyplašily. A rybník.. tam jsme jako děti jezdily na dřevěných lodičkách. A nikdo nás nehlídal! Nevzpomínám si, že by se někdo utopil. A jízda na kolech po cestě lemované stromy s červenými třešněmi. Co to je přilba jsme snad ani nevěděly.
Květinový den... květinově je založený i můj blog, protože vnímám kouzlo přírody čím dál tím více. ?
Jenže s přibývajícími léty se zaměřuji taky na bylinky. Protože naše babičky, předci, dobře věděli jak je využít.
Kdepak na bolest zubů či hlavy prášky, chemii. Stačilo zajít na zahrádku, nebo kousek dál.
Dnešní ráno se začíná měnit v krásné slunečné dopoledne. Přeji všem krásný, slunečný a voňavý den.


Téma týdne

9. května 2016 v 8:10 | clam
Zavři oči a věř... věřit znamená snít.
Včera jsem nejmenší osůbce naší rodinky věnovala knížku Malý princ.
Beránek v papírové krabici.. zavřete oči a věřte. Je tam.
Věřit, snít. O čem asi sní a čemu věří v dnešní době dospělý člověk? Jak daleko jsme od Malého prince, nebo se mýlím? Tato knížka byla autorem věnována dospělému člověku, a já věřím tomu, že se k ní bude naše děvčátko pořád vracet.
Zastavit se, zavřít oči, snít. Přát si. Věřit.
I když nejlíp by se zavřelo a snilo či věřilo /jak chcete/ večer v posteli. Zavírám oči a věřím tomu, že tam někde na jiné planetě žije Malý princ, který si chrání svou planetku. A nechápe naše myšlení, náš život..... náš svět. Na konci této knížky píše autor... prosí, jestli Malého prince uvidíte, potkáte, dejte mi vědět. Taky prosím.
Rady z kalendáře

6. května 2016 v 12:27 | clam
Člověk by se měl živit především vegetariánsky, a navíc užívat byliny prodlužující život. V květnu se doporučuje věnovat větší pozornost srdci.
Prevence a léčba.
Jezte cizrnu, avokádo, kurkumu, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi
- pijte zelený čaj, dva šálky denně snižují vysoký krevní tlak
- jezte hroznové víno, obsahuje vitamíny, minerální draslíkové soli, fosfor, hořčík a antioxidanty, které snižují krevní tlak a zlepšují krevní funkci
- jezte citrusové plody/grepy, citrony aj./ mají antiooxidační vlastnosti a posilují mimo jiné stěny cév, zabraňují shlukování krevních destiček a vzniku krevních sraženin
- pěstujte fyzické aktivity, 20 - 30 min. denně.

Kurkumu často používám, je příbuzná se zázvorem. Má prý nejméně 150 prokázaných léčivých účinků, včetně výrazného protirakovinového působení. Nejnověji se zjistilo, že významně podporuje mozkové kognitivní funkce, zejména u starších lidí. Hlavní léčebnou složkou je kurkumin, a i když v sušeném prášku je ho jen něco přes 3% stojí za to ho co nejvíce užívat.
Důležité:
léčivé účinky se projeví ve spojení s pepřem a tukem
- 1. lžička kurkumy, špetka černého pepře a chilli se smíchá na kašičku se dvěma lžícemi olivového oleje. Užívejte čajovou lžičku 3krát denně nebo přidávejte do salátu, omáček a polévek.
- 2. lžička kurkumy, černý pepř, žloutek a kokosový olej.
Já dávám taky kurkumu do rýže, luštěnin, těstovin...
A s léčivou sílou grapefruitů taky souhlasím. Nedávno psali o jádrech z těchto plodů, které jsou velice léčivé.
květen 1

2. května 2016 v 10:01 | clam
Dnes je Den Slunce a Světový den svobody tisku.
V květnu je nejvíce zatíženo srdce a podle tradiční čínské medicíny je třeba srdce posilovat. Srdce je dutý svalový orgán, který svými pravidelnými stahy udržuje krevní oběh. V průběhu minuty se přibližně 70krát stáhne a přečerpá pět litrů krve, v případně potřeby dokáže tento objem až pětinásobně zvýšit. Srdce ke své činnosti potřebuje značné množství živin, i když je v klidu. Společně s mozkem patří k největším "spotřebitelům" energie v těle, k největším odběratelům kyslíku. Srdce je napojeno na systém cév, které se vlivem špatných stravovacích návyků, konzumací alkoholu, vlivem kouření, psychické a fyzické zátěže, přepracovanostI a nedostatkem zdravého pohybu pomalu a nenápadně zužují zvyšováním hladiny cholesterolu a tuků, což vede k jejich ucpávání.
Takže dost strašení a když je dnes Den Slunce, využijme den k pobytu na Slunci, protože nám dává nejen Déčko, ale i energii.
A dobrou náladu..
Květen je měsíc květů a vůně, mláďat a čas prvních teplých dní. Přilétá sedmihlásek zpěvný, rorýs obecný, ťuhýk obecný, lelek lesní a žluva hajní. Kosi, drozdi, kvíčaly už vyvádějí mláďata, v budkách můžeme nalézt vajíčka sýkorek i jiných ptáků. Ve stojatých vodách se vylíhli pulci obojživelníků. Najděme si chvíli k procházkám a pozorování.