Únor 2016Lunární kalendář

26. února 2016 v 8:12 | clam
Základem pro sestavování rad jsou " lunární pravidla", která vytvářela krůček za krůčkem lidská zkušenost. Dalším vodítkem je astrologie, která přiřadila ke každému znamení určitou část těla, a v neposlední řadě jsou to nejnovější poznatky z oblasti zdravé výživy a zdravého způsobu života. Tento kalendář nemůže a ani nechce nahrazovat lékařskou péči.
Přiměřená fyzická aktivita, potraviny bez Éček, pitný režim...a taky "Slunce v duši"...život bez stresů. Choďte, chůze je nejlepší prevence proti depresím, infarktu, mozkovým příhodám a artroze. Bolí vás kolena? Kromě mazání, pomůže jízda na kole, výšlap do schodů, či do kopce. A s mírou jídlo s želatinou.
Převezměte kontrolu nad svým životem a přestaňte o sobě smýšlet negativně, mějte se rádi. Je to důležité pro zdraví.


Téma týdne Vstávej, je ráno

25. února 2016 v 7:02 | clam
Sotva se prvně nadechneme, jsme buzení. Kojení.. a první povinosti, školka čeká. A škola, jak dobře by se spalo, když dnes bude prověrka. Ale netušíme, že ještě budeme vzpomínat, na ono maminčino buzení, protože vše převezme ten nepříjemný zvuk buzení z mobilu. Vstávej, je ráno! Tohle nás provází většinu života. Ranní brzké vstávání a pracovní den.
S přibývajícím věkem začneme být buzení třeba nemocemi, vstávej, je třeba si vzít tu chemii, co prý pomáhá a je třeba. A sestra, která čeká s teploměrem. Je ráno vstávejte.
A ono nepříjemné buzení nás třeba přivede k myšlence, jak dobře by se spalo, třeba navěky.
Tak vstávej, je ráno a žij!!!!


Kalendář radí

22. února 2016 v 11:25 | clam
Dnes nastane v 19.19 úplněk. Pro zahradkáře rada, nic nesázejte.
Máte.li často chuť na slané, zamyslete se, zda dostatečně pijete. Chuť na slané bývá projevem nedostatku tekutin v těle. Dejte pozor na prochladnutí od noh. Babská rada na studené nohy: nasypte si do ponožek mletý zázvor, podporuje prokrvení a prohřátí nohou. Slyšela jsem podobné o mleté skořici a mletém pepři. Při pálení žáhy pomůže sklenice vlažné vody, jedlá soda nebo šťáva z jablek /půl sklenice 2-3krát denně/. Zkuste taky jablečný ocet ředěný vodou. Při zácpě pomáhá sušené ovoce, meruňky, fíky a švestky.

Měsíc

19. února 2016 v 13:26 | clam
Měsíc, má prý velký vliv na naše zdraví, taky se podle Měsíce řídí odedávna zahradkáři.
D Dorůstající Měsíc - Novoluní První čtvrt Úplněk
C Couvající Měsíc - Úplněk Poslední čtvrt Novoluní

Dorůstající Měsíc
je pro nás i rostliny silou, která stoupá. Naše tělo i rostliny všechno více zadržují.Je posílená tvorba listů, květů, a plodů. Sázíme vše, co se rodí nad zemí.
Naše tělo si ukládá zásoby, lehká dieta je tedy docela na místě. Na druhou stranu skvěle nyní vstřebáváme vitamíny a minerály, čímž podpoříme regeneraci vlasů, nehtů kosti a pod.
Úplněk
přeje hlavně početí potomků, protože se několikrátnásobně zvyšuje produkce pohlavních orgánů. Nedivme se ovšem tomu, že v tuto jsme podráždění, trpíme neurozou a špatně spíme.
U couvajícího Měsíce
se s jeho ubýváním vše zmenšuje a vyplavuje. Je vhodná doba k zbavování se všeho nepotřebného a nechtěného.. taky cvičení, detoxinaci. Teď se začínáme cítit skvěle, silní a spokojení.
Na zahradě sázíme vše, co rodí pod zemí. Země přijímá dobře vodu i hnojivo. Naši předkové hnojili při úplňku a pak v následujícím couvajícím Měsíci. Chránili tak spodní vody. Hnůj okamžitě zapravili do půdy, aby zabránili ztrátě dusíku.
Dnes je Měsíc v D a od zítřka začne přibývat.
Každý lunární cyklus zahrnuje jeden den, vlastně noc..:-)) s úplňkem, jeden nov, necelých 13 dnů dorůstá a 12 dnů couvá.


Téma týdne

17. února 2016 v 9:58 | clam
Život se nedá vyčíslit!
Nebo ano? Pořádají se sbírky na nevyléčitelné choroby, užíváme léky, abychom přežili. Únosci žádají peníze za život.
Nebo jinak, matka novorozeně zabije, jiná dá do boxu. Cení si života dítěte, i když jej nechce, nebo nemůže vychovávat. Někdy si říkáme, má život vůbec cenu a na peníze přitom vůbec nemyslíme.
Obsáhlé téma. Pro člověka, který si umí života užít, má svůj cíl, život má cenu. Sporné je to u bezdomovce a podobné lidi, kteří přežívají. Čeho si více cení? Peněz, nebo života? A tak je tohle začarovaný kruh.
Každopádně by si měl každý života cenit, protože nám byl darován.

Biologické jaro

15. února 2016 v 7:34 | clam
Dnes je v Lunárním kalendáři napsáno: Pro naše tělo začíná biologické jaro.
Biologický rok se liší od kalendářního. Tradiční čínská medicína nám dala úžasnou teorii o spojení mezi vnitřními orgány. Na základě této teorie vymezuje " biologický rok". Jaro začíná v polovině února, léto začátkem června, pozdní léto v polovině července, podzim v polovině srpna a zima v polovině listopadu. Kritická doba jsou jaro a podzim, kdy se organismus snadno oslabí. Tato doba je odjakživa spojena s půsty, očistnými kůrami a čaji na pročištění krve. Citlivost a zranitelnost se zvyšují také při přechodu zimy do jara.
Jaro - období znovuzrození, vše se otvírá energii, která narůstá s teplejšími dny. Čínská medicína doporučuje jíst první listy zelenin a bylin, naklíčené obilí a luštěniny.
Já snad doporučím kyselé zelí, céčka..., něco co podporuje imunitu... a protože je doba prvních výsevů, jdu si zasít řeřichu. Budu mít první zelení, třeba do těstovin, nebo na chleba. Přeji příjemné biologické jaro.

Rady z kalendáře

12. února 2016 v 12:40 | clam
Někdy je dobré vyzkoušet rad starších, určitě jsou léty prověřeny.
Tak něco z kalendáře. Choďte po špičkách a patách, zpevní se klenba chodidla. Dělejte chodidly kroužky, na jednu a na druhou stranu, povzbudíte krevní oběh. Zatahejte se za ušní bolce, nahoru a dolů. Bříšky prstů promněte obě uši od horního okraje až k lalůčku a zpět. Kruťte palci u nohou, mají souvislost s krční páteří. To je pro mne novinka...:-))))
A protože v únoru je potřeba posilovat ledviny, je tady cvik starých taoistických mistrů prováděný časně ráno: pomocí hřbetů rukou vertikálně třete oblast ledvin 30krát.Snězte denně snítku petržele, nebo si uvařte z natě čaj.. vařte asi.10 min. používejte ráno nalačno. A pitný režim by měl být nutností. Přidám svou radu pro ty, co mají problémy s vysokým tlakem a jsou kafaři. Není to má rada, ale pomáhá a v dobrých podnicích, kde se káva podává, to ví. A společně s kávou vám donesou skleničku vody. Dejte si po kávě čistou vodu...

Téma týdne Domov

10. února 2016 v 7:16 | clam
Domov je matka na zápraží, co vítá Tě s usměvavou tváří.
Domov je otec, co bezpečí střeží a pomůže tam, kde radu hledáš jen stěží.
Domov je postel, co jen Tvá je.
Domů se rád vracíš z dalekého kraje.
Domov je vůně teplého jídla co máš rád.....
Domov je i blízký kamarád, kterého znáš léta
a obchůdek v Tvé ulici, kde čerstvé housky mají
a lidé navzájem se znají.
Domov je štěstí, které mnoho lidí hledá a nikdy nenajde, či nepoznalo.
Domov je na obsáhlé psaní a dlouho by se psalo...


Lunárně s nadhledem

8. února 2016 v 15:17 | clam
Únor je měsíc zimy.. podle Lunarního kalendáře.., klidu a čekání na jaro a prodlužujících se dní. Míza ve stromech začíná stoupat vzhůru. Kvetou vrby jívy /kočičky/. Odlétají havrani a přilétají husy velké, špačci obecní, skřivani polní, čejky chocholaté, konipasi bílí. Jeleni shazují parohy, veverky rodí první mláďata. Rodí se selata divokých prasat, probouzejí se jezevci..
Tak nevím, jestli ten kalendář časem nezmění, podle přírody. Ale podle stoletého kalendáře má 13. až 18 sněžit a být studeno...:-)) Takže po jaru příjde zima?
Budeme věřit snad tomu, že dnes je Novoluní a je to vhodná doba pro změnu k lepšímu. Můžeme začít držet půst a vyzkoušet dělenou stravu. T.j. jídlo rozložené na sacharidy a bílkoviny. Jíme-li je najednou, zatěžujeme trávicí orgány
Sacharidy - rýže, všechny obilniny a výrobky z nich. Bílkoviny - maso vejce, soja. Zelenina je neutrální a kombinuje se s oběma skupinami.
Hledejme ve všem to dobré :-)Téma týdne Baví mne žít

2. února 2016 v 22:06 | clam
Baví - nebaví ?
Tak trochu se k tomu se vyjádřil Jan Werich.
Mě ŽIVOT baví, hodně baví..:-)
Celkově si myslím, že těch, které baví žít, ubývá. Nezvládají starosti, slábnou, potřebují pomoc, která se jim nedostává a podobně. Život je pro ně jen zátěží.
Mě život s přibývajícím věkem baví čím dál tím více. Asi proto, že jsem svým pánem, nejsem na ničem a nikom závislá, mám milující rodinu a zdraví. To je hlavní.
Takže J.W.
Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má má být to, co je. A ne to, co není, jak tomu v mnoha případech je.

Život je složitý a je v něm hodně věcí, které nás nebaví a přitom jsou k životu nutné.
Dovedete si představit, kdyby každý dělal to, co ho baví? Život by nás měl bavit. I přes jeho krutosti.


Hromnice

2. února 2016 v 6:36 | clam
Hromnice.
Lidová oslava přicházejícího jara má základ v keltském předkřesťanském svátku Imbolc, spojeném s ochranou před ohněm, bouří a bleskem. V tento den se světily svíce tzn. hromničky, které se dávaly zapálené do oken během bouřek. Na Hromnice tradičně končila doba vánoční a z kostelů se sklízely betlémy. Věřilo se také, že se v tento den nemá šít, protože jehla přitahuje blesky.
4.2. Tučný čtvrtek - jedlo se a pilo co nejvíce, Často Tučnému čtvrtku předcházely zabíjačky.
7.2. Masopustní neděle - začínala masopustní zábava nebo spíše zábavy.
10.2. Popeleční středa - je prvním postním dnem, začíná 40denní půst, který je přípravou na oslavu Velikonoc. Jedlo se střídmě, bez masa, jen jednou za den.
14.2. Černá neděle, 21.2. Pražná neděle, 28.2. Kýchavá neděle..

Únor a zdraví

1. února 2016 v 6:48 | clam
V únoru doporučuje tradiční čínská medicína věnovat zvýšenou pozornost ledvinám. Jejich úkolem je udržovat rovnováhu vodného hospodářství organismu a filtrovat odpadové látky z krve a moče. Problémy ledvin se projevují bolestmi v bedrech, řídce také bolestí břicha a bolestmi kloubů kolen, hlavně z vnitřní strany.
Pijte alespoň 8-10 sklenic vody během dne, omezte solení, pijte brusinkovou šťávu, jezte syrovou mrkev, pomůže vylučování...a prospěje také každodenní procházka, tedy fyzická aktivita.