Leden 2016
dlouhověkost 1

28. ledna 2016 v 14:24 | clam
MUDr. Pavel Viskup, odborník na výživu, působící v minulém století, zkoumal zvyky, životní styl a stravu stoletých nejen v naší republice, ale i na Kavkazu, Bajkalu, Balkáně a v Maroku. Napsal. Většina stoletých lidí, které jsem vyšetřoval, byla zralá tělem i duchem, někteří století měli dokonce třetí zuby. Jejich jakost a množství závisely na celkovém tělesném stavu a na kvalitě výživy, která měla jedno společné: prostá jídla, ve kterých nebyly žádné delikatesy a pamlsky. Převažovala čerstvá strava a hodně bylo i syrových jídel.
Jak odpočívali století lidé? Většina pracovala 8 hodin denně a 8 hodin spánku udávala většina. Cituji dr. Viskupa: Kdo inteznivě pracuje, i intenzivněji odpočívá.
Století jedli většinou tato jídla: fazole, hrách, čočku, chléb, zeleniny, brambory a ovoce, sporné bylo mléko. Ženy které se dožily sta let, rodily prvně průměrně po dvacátém šestém roku života. Můj průzkum ukazuje, že člověk po čtvrt století dorůstá tělesně a v dalších 25 letech se rozmnožuje. Muž zraje o něco později. Píše Pavel Viskup.
No.. komu rostou třetí zuby nevím, ale ženy začínají rodit už později, to je dokázáno. :-)
Ještě ta strava, nad tím je třeba se zamyslet, v tom má MUDr. pravdu.

Rady z kalendáře

25. ledna 2016 v 8:52 | clam
Myslím si, že neuškodí si pár rad přečíst, jsou léty prověřeny...
Prvně snad zmíním pití obyčejné vody, a teplá je taky doporučená. Pitím vody sami sebe léčíte.
Na pohyb stačí denně rychlá chůze, tak půl hodiny denně.
Využijte koupel k masírování chodidel, ale i jinde v sedě. Na chodidlech jsou akupresurní body, které spojují vnitřní orgány, masáží podpoříte jejich funkce. Začněte u kotníku, pokračujte kolem Achillovy šlachy, pak masírujte jednotlivé prsty a nárt. Nakonec palcem, kolmo do tkáně spodní část chodidla.
Proti pocení nohou, smíchejte prášek na pečení s vodou, kašičku naneste na nohy a krátce nechte působit. Opláchněte, napudrujte.
Jak čistit zuby?
Zubní karáček má mít co nejmenší hlavici, aby se čistily maximálně dva zuby... Štětinky by měly být měkké a stejně dlouhé. Při čištění přikládejte kartáček zhruba pod úhlem 45 stupňů na rozhraní zubu a dásně a krouživým pohybem čistěte. V duchu napočítejte do pěti a pak se přesuňte na další zub...Leden a zdraví

20. ledna 2016 v 8:41 | clam
V lednu je podle tradiční čínské medicíny potřeba posilovat močový měchýř. Denně bysme měli vypít dva litry tekutiny denně, včetně bylinkových čajů. Doporučuji kvalitní zelený čaj, pomáhá čistit tepny a cévy, jinak obyčejnou čistou vodu a pivo, to které je známé i v zahraničí, Plzeň... zajisté s Mírou.
Babská rada na začínající rýmu je, ponořit lokty do horké vody a vydržet co nejdéle. A proti kašli, pečené nebo vařené hrušky... cibulová šťáva je všeobecně známá.
7 dní

17. ledna 2016 v 16:05 | clam
Počet dní v týdnu vznikl ve starověkém Babylonu, odkud ho převzali Židé a posléze Řekové a Římani, kteří ho rozšířili po celé západní Evropě. Číslu 7 přičítali naši předkové magický význam. Bylo číslem vesmíru, makrokosmu, číslem úplnosti a jednoty. Také čtyři měsíční fáze / první čtvrť, úplněk, čtvrť, novoluní / přicházejí přibližně po sedmi dnech.
Sedm není jen množstevním vyjádřením, ale symbolizuje součet číslovek tři a čtyři.
Trojka je základem všech aspektů tvorstva - mysl, tělo a duch - zrození, život a smrt - minulost, přítomnost a budoucnost - nebe, země a voda. Čtyřka je číslovkou lidstva - člověk má čtyři končetiny, existují čtyři živly, čtyři světové strany, čtyři roční období, čtyři období lidského věku. Součet sedm symbolizoval vztah mezi Bohem a lidstvem. Za sedm dní byl stvořen svět, existuje sedm smrtelných hříchů, sedm barev duhy, sedm čaker, sedmero mudrců..

Téma týdne Jako v korzetu

16. ledna 2016 v 6:25 | clam
Ano, každý jsme to zažili, nebo zažíváme. Ale ten kdo utahuje, to necítí, nebo neví? Někdo utahuje pozvolna, někdo však zatáhne, až vám vyrazí dech. V korzetu býváme i delší dobu a to je nebezpečné. A my se bráníme. Každý jak umí..
A pak si řekneme UŽ NIKDY! Nenechám se utahovat.
Jenže kolem nás jsou lidé, kteří nám ten korzet budou utahovat. Nedejme se. Není nad to, pořádně se nadechnout.

Hvězdy a souhvězdí..

14. ledna 2016 v 17:04 | clam
Nejčetnější jsou na obloze hvězdy. Za temných nocí bez oblaků a bez měsíčního svitu jich prostým okem uvidíme asi tři tisíce. Hvězdná obloha se zvolna otáčí od východu k západu, hvězdy vycházejí a zapadají. Odedávna z nich lidé vytvářeli skupiny - souhvězdí. Právě podle souhvězdí můžeme hvězdy identifikovat. Za dobrých podmínek uvidíme také mléčnou dráhu jako mlhavý pás táhnoucí se oblohou. I ona je tvořena hvězdami, jak nám ukáže už docela malý dalekohled.
Polárka svítí stále přímo nad severem, a podle ní proto můžeme určit i ostatní světové strany.Pohledy k nebi

11. ledna 2016 v 18:18 | clam
Pohled na nebe je velkým darem života. Hodnotu člověka poznáme podle síly pocitů, které v něm budí. Ty přemýšlivé vede k pokornému rozjímaní o vesmíru, v němž věřící vidí boží dílo, a ti, jimž je víra odepřena, v něm spatřují nejmohutnější projev přírody. Mnoha lidem pak je dána touha odhalit její tajemství a jen nemnohým schopnost tyto záhady rozluštit. Pohled vzhůru směřuje ke světům tak dalekým, že je nikdy nedosáhneme, do prostranství rozsáhlých nad veškerou naši představu.


Dlouhověkost?

8. ledna 2016 v 19:02 | clam
Taoistický recept na dlouhověkost./V dnešní době podle mě nemožné/.
Nikdy v životě nespěchej. Vykonávej vše pozvolna, ber vše klidně a dopřej si tolik času, kolik potřebuješ. Udržuj si klidné srdce, seď tiše jako želva, choď čile jako pták a spi tvrdě jako pes.
Vyhýbej se extrémním emocím. Vyhýbej se se prudkým citovým bouřím, především když jsi starší. Nic neokrádá tělo tak rychle o energii a nic tak nenarušuje harmonii vnitřních orgánů jako prudké citové výlevy. Ucpávají totiž tři stanice odstraňování jedů.. ledviny, játra a plíce.
A nakonec se doporučuje denní cvičení čchi-kung. To je myslím splnitelné. Cvičit nejen tuhle techniku..

Tři králové

6. ledna 2016 v 15:33 | clam
Končí čas Vánoc, začíná masopust. Melichar, Baltazar a Kašpar se podle lidové legendy přišli poklonit do Betléma Ježíškovi, předali dary, zlato, myrhu a kadidlo. Z pověsti se stala tradice chodit od domu k domu a posvěcenou bílou křídou psát na dveře K+M+B, zkratku a příslušný letopočet. Končí Vánoční období.

Začínám..

5. ledna 2016 v 14:35 | clam
Byl mi darován Lunární kalendář.:-),
jsou v něm zajímavé věci, které bych tady ráda uvedla. Tedy zajímavé pro mne, snad zaujmou i někoho z vás, jinak to berte jako já... s nadhledem.
Je to jen obyčejná lidská zvědavost, co nutí některé lidi, aby se ptali: Kdy zemřu? Nebo jsou mezi námi jedinci, kteří by ji, kdyby se jim dostalotakové spolehlivé informace s dostatečným předstihem, dokázali plodně využít?Je takovou zaručenou informaci schopna poskytnout astrologie? Pokud je mi známo, není. A snad je to tak dobře.
Jak je to s hvězdami? Říkává se, hvězdy nelžou..:-)) Jak je to s horoskopy? Má Měsíc vliv na člověka? Úplněk..
Tak budu prohlížet tento kalendář, číst rady našich babiček, řídit se radami zahrádkářů a tady se s nima podělím.

Téma týdne

4. ledna 2016 v 21:25 | clam
Poslední den mého života,
tedy začínáte hezky s tématy..:-) Určitě, jako většina z nás budu pod sedativy. A věřit v zázrak uzdravení. Nebo chtít, už mít vše za sebou.
Ale trochu snění... vždy jsem si přála být v přírodě, v horách, bez civilizace. Jen stromy, ticho.. vůně stromů. Tam usnout a už se neprobudit.
Kdyby mi bylo méně let, určitě bych chtěla být poslední den se svými milými, zajisté by to nesměli vědět, že už nebudu mít zítra. Poslední večeře..
Ale protože ještě nemám v plánu odejít z tohoto světa, prosím o optimistické témata.